- pod lupą specjalistów. 24-25 czerwca 2021 roku w Teatrze Zdrojowym w Polanicy- Zdroju odbyła się XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Aktualne problemy w zdrowiu i produkcji bydła mlecznego i mięsnego”.
24-25 czerwca 2021 roku w Teatrze Zdrojowym w Polanicy- Zdroju odbyła się XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Aktualne problemy w zdrowiu i produkcji bydła mlecznego i mięsnego” zorganizowana przez Katedrę Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich UPWr, Sekcję Fizjologii i Patologii Przeżuwaczy PTNW oraz Teatr Zdrojowy w Polanicy-Zdroju.
W trakcie sympozjum swoim doświadczeniem podzielili się specjaliści z Polski, jak i z zagranicy oraz lekarze praktycy. Poruszono wiele istotnych i aktualnych tematów dotyczących problemów bydła mlecznego i mięsnego. Konferencja została otwarta o godzinie 13:00 przez prof. Jana Twardonia – przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, prof. Wojciecha Niżańskiego – przewodniczącego Rady Dyscypliny Weterynaria, kierownika Katedry Rozrodu z kliniką Zwierząt Gospodarskich oraz Burmistrza Miasta Polanica-Zdrój Mateusza Jellina.
Obydwa dni konferencji podzielone były na sekcje, którym przewodniczyli wybrani specjaliści:
24.06. – I. prof. Wojciech Niżański i prof. Jan Twardoń.
II. prof. Przemysław Sobiech oraz dr Katarzyna Żarczyńska
25.06. – I. prof. Tadeusz Stefaniak i dr Wiesław Bielas.
II. prof. Paulina Jawor i dr Bartłomiej Jaśkowski. III. prof. Sławomir Zduńczyk
Pierwszego dnia w czasie dwóch sekcji swoje prezentacje wygłosili: prof. Walter Baumgartner (Zapalenia układu
oddechowego u bydła | Mastitis u małych przeżuwaczy) oraz dr Michał Bednarski (Nietypowe zakażenia u bydła | Cielęta – układ oddechowy), następnie uczestnicy wysłuchali wykładu prof. Pauliny Jawor (Biegunki u cieląt – fakty i mity), prof. Tadeusza Stefaniaka (Jak wychowywać zdrowie cielęta – przyszłe krowy?), prof. Etienne’a Thiry’ego (Nowe strategie kontroli IBR w Europie), jak również prof. Krzysztofa Rypuły (Epizootiologia zakażeń koronawirusowych – od zakażenia do pandemii).
Drugiego dnia swoje przemowy wygłosili prof. Marcin Gołębiewski (Żywienie krów mięsnych | Jak poprawić wartość pasz otrzymywanych w suszy?) i prof. Wojciech Barański (Synchronizacja rui u krów mlecznych, czy wszystko już wiemy?). Druga część obrad rozpoczęła się od wykładu dr. Sebastiana Smulskiego (Praktyczne aspekty wpływu urządzeń udojowych na mastitis), po czym na scenę wszedł prof. Przemysław Sobiech ze swoją prezentacją na temat niedoborów mineralnych u bydła.
Swoją wiedzą w trakcie trzeciej sekcji wydarzenia dzielili się z uczestnikami prof. Aleksander Starke (Systemowa analiza stada bydła mlecznego – badania przyczyny zaburzeń i metod ich rozwiązywania | Nagłe przypadki bujatryczne w praktyce lekarsko-weterynaryjnej), lek. wet. Dominika Sobucka (Diagnostyka mikrobiologiczna skomplikowanych schorzeń racic), lek. wet. Klaudia Miętkiewska (Technologizacja procesów decyzyjnych w diagnostyce i terapii bydła mlecznego) oraz dr Grzegorz Dejneka i prof. Jan Twardoń (Nieswoiste mechanizmy obronne gruczołu mlekowego u krowy). Tego dnia można było również obejrzeć prezentację od firmy.
Jak powiedział nam prof. Twardoń – XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona aktualnym problemom zdrowia i produkcji bydła mlecznego i mięsnego była pierwszą w Polsce od 2020 roku, która odbyła się w trybie stacjonarnym. W Polanickim Teatrze Zdrojowym zgromadziło się 220 uczestników, którzy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali fascynujących wykładów i aktywnie brali udział w merytorycznych dyskusjach. W przerwach pomiędzy wykładami słuchacze chętnie odwiedzali wystawy i stoiska firm farmaceutycznych oraz stanowiska z branżową prasą. Po zajęciach wiele osób korzystało z uroków pięknego kurortu, czemu sprzyjała słoneczna pogoda.
Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję spotkania pt. „Nowe wyzwania w weterynarii – jeżeli nie stosować antybiotyków, to co?”, na którą serdecznie zapraszamy.
Do zobaczenia za rok!
Opracowała: Karolina Osys